Blog / Tepelné čerpadlá
Kúrenie tepelným čerpadlom

25.10.2024 12:05


Kúrenie tepelným čerpadlom

Kúrenie tepelným čerpadlom využíva čoraz viac ľudí. Jeho princíp spočíva v odvádzaní tepla z okolitého prostredia (vzduch, zem, voda) a jeho premene na teplo využiteľné na vykurovanie. Vďaka svojej vysokej účinnosti a nízkym prevádzkovým nákladom predstavuje ekologické a ekonomicky výhodné riešenie.

Princíp fungovania tepelného čerpadla v stručnosti

Tepelné čerpadlo využíva fyzikálny princíp tepelného čerpadla. Chladivo v systéme sa odparuje pri nízkej teplote, pričom odoberá teplo z okolia. V kompresore sa stlačí a zahreje, čím odovzdá teplo vykurovaciemu systému. Následne sa chladivo ochladí a celý cyklus sa opakuje.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako tepelné čerpadlo funguje a z čoho sa skladá, prečítajte si náš článok – Ako fungujú tepelné čerpadlá.

Výhody kúrenia tepelným čerpadlom

  • Vysoká účinnosť: Tepelné čerpadlo dokáže vyprodukovať až niekoľkonásobne viac tepla, ako spotrebuje elektrickej energie.
  • Nízke prevádzkové náklady: Počiatočná investícia je síce vyššia, ale dlhodobo sa vráti vďaka nízkym nákladom na prevádzku.
  • Ekologické: Tepelné čerpadlá neprodukujú žiadne škodlivé emisie.
  • Multifunkčnosť: Okrem vykurovania dokážu aj chladiť a ohrievať vodu.

Nevýhody kúrenia tepelným čerpadlom

  • Vyššia počiatočná investícia: Náklady na inštaláciu tepelného čerpadla sú vyššie v porovnaní s inými vykurovacími systémami. Ako sme však spomenuli vyššie, tepelné čerpadlá majú v porovnaní s iným zdrojom kúrenia pomerne nízke prevádzkové náklady, takže vaša investícia sa vám neskôr vráti.
  • Nižšia účinnosť pri nízkych vonkajších teplotách: Pri veľmi nízkych teplotách môže účinnosť tepelného čerpadla klesnúť.
  • Náročná inštalácia: Odporúčame osloviť odborníkov, ktorí vám navrhnú aký typ tepelného čerpadla bude pre vašu domácnosť vhodné a celú realizáciu by mal vykonávať skúsený odborník.

kúrenie tepelným čerpadlom

Kedy je tepelné čerpadlo vhodnou voľbou?

Tepelné čerpadlo je ideálne pre novostavby s nízkoenergetickým štandardom a pre tzv. pasívne domy. V týchto budovách sú minimálne tepelné straty a tepelné čerpadlo dokáže dosiahnuť maximálnu účinnosť a ušetriť vám peniaze na prevádzkových nákladoch. Vhodné je aj pre rekonštrukcie starších domov, ktoré sú dobre zateplené. 

Kúrenie tepelným čerpadlom je skvelou voľbou v prípade, že máte doma podlahové vykurovanie. Podlahové vykurovanie pracuje pri nízkych teplotách, čo je ideálne pre tepelné čerpadlo.

Kedy nie je tepelné čerpadlo vhodnou voľbou?

Pri starších a zle zateplených domoch vznikajú vysoké tepelné straty a vykurovanie tepelným čerpadlom stráca na svojej efektivite. V takomto prípade odporúčame pred inštaláciou tepelného čerpadla čo najviac eliminovať tieto tepelné straty.

Tento typ kúrenia nie je úplne vhodný ani pre domy s radiátormi dimenzovanými na vysoké teploty. Radiátory vyžadujú vysokú teplotu vody, čo môže znížiť účinnosť tepelného čerpadla.

Výber tepelného čerpadla

Pri výbere tepelného čerpadla je potrebné zvážiť niekoľko faktorov:

  1. Veľkosť a typ objektu: Výkon tepelného čerpadla musí zodpovedať potrebám vášho domu.
  2. Typ tepelného čerpadla: Výber závisí od podmienok na vašom pozemku a vašich preferencií.
  3. Cena: Porovnajte ceny rôznych modelov a výrobcov, poprípade si nechajte poradiť od odborníka.
  4. Dodávateľ: Zvoľte si skúseného dodávateľa, ktorý vám zabezpečí kvalitnú inštaláciu a servis.

Často kladené otázky

Cenový rozsah samotnej klimatizačnej jednotky môže byť veľmi široký. Orientačne sa však cena klimatizačnej jednotky môže pohyhovať v sume 600-1500 €. Netreba tiež zabúdať na cenu potrebného príslušenstva a na samotnú montáž. Táto položka je závislá najmú od náročnosti montáže, vzdialenosti medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Zvyčajne sa cena tejto položky pohybuje medzie 250-600 €. 

Áno, dnešné klimatizácie majú okrem režimu chladenia aj režim kúrenia. Kúrenie klimatizáciou je energeticky veľmi efektívne a úsporné. 

Z našej strany je vysoko odporúčaná. Zvyšuje sa tým životnosť klimatizácie, predchádza sa poruchám a odstraňuje sa možný zdroj zdravotných problémov ( baktérie, plesne a pod.)

Rekuperácia je riadené vetranie pri spätnom získavaní tepla zo vzduchu.
Viac o rekuperácii sa dočítate v našom článku – Čo je rekuperácia a všetko čo potrebujete vedieť

Medzi základné typy rekuperácie patria centrálne rekuperácie (jedna jednotka pre viac miestností) a decentrálne rekuperácie (jedna jednotka pre jednu miestnosť).

Je z našej strany je vysoko odporúčaná. Je potrebné si uvedomiť, že vnútorná klíma v miestnosti má výrazný vplyv na zdravie a pocitový komfort daného prostredia. Pri novostavbách je kladený čoraz väčší dôraz na energetickú úsporu stavieb a tým pádom sú dnešné novostavby takmer hermeticky uzavreté. Aby sme zabránili tvoreniu plesni, baktérii a dosiahli príjemnú a zdravú kvalitu ovzdušia musíme dané stavby vetrať.

Aj keď sa vetranie oknami zdá na prvý pohľad ako jasné a zároveň najlacnejšie riešenie, nemusí to tak byť. Najmä v zimnom období, kedy značná časť teplého vzduchu pri otvorení okna z miestnosti odchádza bez využitia a dnu sa dostáva studený vzduch. Do miestnosti sa tak dostáva studený vzduch, ktorý spôsobuje nekomfort a je nutné daný priestor dokúriť. Taktiež si treba uvedomiť, že ak je vonku prašné prostredie, peľ a pod., otvorenými oknami sa tieto častice dostanú dnu do domu, či bytu.

A tak pri otázke, ako správne vetrať odporúčame vetranie rekuperáciou. Pri vetraní rekuperáciou hovoríme o riadenom vetraní, lebo zákazník si vie nastaviť a riadiť požadované parametre a množstvo privádzaného vzduchu do domu. Najväčší benefit je spätné využitie odvádzaného vzduchu, kde tento teplý odvádzaný vzduch odovzdá energiu studenému privádzanému vzduchu a predhreje ho. Účinnosť rekuperačných jednotiek sa hýbe na úrovní okolo 90%, t.j. na dohriatie privádzaného vzduchu je potrených už iba 10% energie

Rekuperačné jednotky navyše obsahujú vysokoúčinné filtre čím zabraňujú vstupu prachových a peľových častíc do domu.