Blog / Klimatizácie
Kam umiestniť klimatizáciu?

07.08.2024 10:51


Kam umiestniť klimatizáciu?

Správne umiestnenie klimatizácie je takmer rovnako dôležité ako samotný výber správneho zariadenia. Vďaka vhodnému umiestneniu klimatizácie vo vašej domácnosti sa vyhnete zbytočným komplikáciám, vyťažíte zo zariadenia čo najviac a minimalizujete náklady na spotrebu klimatizácie.

Kam umiestniť klimatizáciu a na čo odporúčame myslieť

  • Vyhnite sa umiestneniu vnútornej klimatizácie na priame slnko, nakoľko to môže znížiť jej efektivitu a zvýšiť spotrebu energie.
  • Vnútorná klimatizácia by mala mať okolo seba dostatok voľného priestoru, aby vzduch mohol voľne prúdiť. Neumiestňujte ju do rohov, za nábytok alebo za záclony.
  • Vnútorná jednotka klimatizácie by mala byť umiestnená tak, aby teplotné senzory presne zaznamenávali teplotu v miestnosti. Vyhnite sa preto miestam v blízkosti okien, kachlí alebo iných zdrojov tepla.
  • Vonkajšia jednotka by mala byť umiestnená na mieste, ktoré je chránené pred priamym slnkom a silným vetrom. Dbajte na to, aby mala okolo seba dostatok voľného priestoru.
  • Niektoré modely klimatizácií môžu vonkajšou jednotkou produkovať hluk.  Odporúčame preto zvážiť výber modelu klimatizácie a v prípade, že by vonkajšia jednotka bola hlučná, odporúčame ju umiestniť tak, aby neobťažovala susedov. Nepokazte si susedské vzťahy.
  • Je dôležité, aby vnútorná aj vonkajšia jednotka boli ľahko prístupné pre pravidelnú údržbu a prípadný servis.
  • Nezabúdajte tiež na estetiku. Mnohé modely klimatizácií sú v dnešnej dobe priam dizajnovým doplnkom. Nájdite preto také miesto, na ktorom klimatizačná jednotka dokonalo zapadne do vášho interiérového dizajnu.

kam umiestniť klimatizáciu

Výhody správneho umiestnenia klimatizácie

Najväčšou výhodou správneho umiestnenia klimatizácie je efektivita. Nielenže bude klimatizácia fungovať čo najefektívnejšie, ale dokážete tak priamo ovplyvniť spotrebu elektrickej energie. Ďalšou veľkou výhodou je komfort. Správne umiestnená klimatizácia vám zabezpečí rovnomerne rozloženú teplotu v miestnosti bez prievanu. Pri dobrom výbere miesta vnútornej, či vonkajšej jednotky viete taktiež eliminovať potenciálny hluk zo zariadenia. To však samozrejme závisí od konkrétneho modelu, ktorý si vyberiete. V neposlednom rade netreba zabúdať na životnosť zariadenia. Správne miesto klimatizácie zabezpečuje tiež správne a bezproblémové fungovanie zariadenia, vďaka čomu vám klimatizácia vydrží dlhšie.

Záver

Každá domácnosť má inú dispozíciu a preto sa nedá presne povedať, na ktoré miesto by ste klimatizáciu mali umiestniť. Veľkú úlohu tiež zohráva typ klimatizácie, ktorú chcete do vašej domácnosti využívať. Ak sa však budete riadiť radami v tomto článku, určite nájdete ideálne miesto a vyťažíte tak s klimatizácie maximum. Ak si však nie ste umiestnením klimatizácie vo vašom dome, či byte istí, neváhajte sa na nás obrátiť. My vám pri obhliadke poradíme, kde klimatizačnú jednotku umiestniť a dokonca aj aký typ klimatizácie s akým výkonom bude pre vás ideálny.

Často kladené otázky

Cenový rozsah samotnej klimatizačnej jednotky môže byť veľmi široký. Orientačne sa však cena klimatizačnej jednotky môže pohyhovať v sume 600-1500 €. Netreba tiež zabúdať na cenu potrebného príslušenstva a na samotnú montáž. Táto položka je závislá najmú od náročnosti montáže, vzdialenosti medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Zvyčajne sa cena tejto položky pohybuje medzie 250-600 €. 

Áno, dnešné klimatizácie majú okrem režimu chladenia aj režim kúrenia. Kúrenie klimatizáciou je energeticky veľmi efektívne a úsporné. 

Z našej strany je vysoko odporúčaná. Zvyšuje sa tým životnosť klimatizácie, predchádza sa poruchám a odstraňuje sa možný zdroj zdravotných problémov ( baktérie, plesne a pod.)

Rekuperácia je riadené vetranie pri spätnom získavaní tepla zo vzduchu.
Viac o rekuperácii sa dočítate v našom článku – Čo je rekuperácia a všetko čo potrebujete vedieť

Medzi základné typy rekuperácie patria centrálne rekuperácie (jedna jednotka pre viac miestností) a decentrálne rekuperácie (jedna jednotka pre jednu miestnosť).

Je z našej strany je vysoko odporúčaná. Je potrebné si uvedomiť, že vnútorná klíma v miestnosti má výrazný vplyv na zdravie a pocitový komfort daného prostredia. Pri novostavbách je kladený čoraz väčší dôraz na energetickú úsporu stavieb a tým pádom sú dnešné novostavby takmer hermeticky uzavreté. Aby sme zabránili tvoreniu plesni, baktérii a dosiahli príjemnú a zdravú kvalitu ovzdušia musíme dané stavby vetrať.

Aj keď sa vetranie oknami zdá na prvý pohľad ako jasné a zároveň najlacnejšie riešenie, nemusí to tak byť. Najmä v zimnom období, kedy značná časť teplého vzduchu pri otvorení okna z miestnosti odchádza bez využitia a dnu sa dostáva studený vzduch. Do miestnosti sa tak dostáva studený vzduch, ktorý spôsobuje nekomfort a je nutné daný priestor dokúriť. Taktiež si treba uvedomiť, že ak je vonku prašné prostredie, peľ a pod., otvorenými oknami sa tieto častice dostanú dnu do domu, či bytu.

A tak pri otázke, ako správne vetrať odporúčame vetranie rekuperáciou. Pri vetraní rekuperáciou hovoríme o riadenom vetraní, lebo zákazník si vie nastaviť a riadiť požadované parametre a množstvo privádzaného vzduchu do domu. Najväčší benefit je spätné využitie odvádzaného vzduchu, kde tento teplý odvádzaný vzduch odovzdá energiu studenému privádzanému vzduchu a predhreje ho. Účinnosť rekuperačných jednotiek sa hýbe na úrovní okolo 90%, t.j. na dohriatie privádzaného vzduchu je potrených už iba 10% energie

Rekuperačné jednotky navyše obsahujú vysokoúčinné filtre čím zabraňujú vstupu prachových a peľových častíc do domu.